2006 GRCV OPEN PARADE RESULTS AND PHOTOS

28 October 2006

Judge: Mrs C Stoate

Total Entry:  51

Absent:   6

BABY PUPPY DOG  5 Entries

Taumac Golden Darcy                        Taumac Kennels

(Gr Ch Taumac Court Jester (AI) x Gr Ch Taumac Gold For Susie)

Herronwood To The Max                        P Venn

(Acacian Special Event x Herronwood Tarlea Pearl)

Bicklewood Bracken Brae                        W & I Johnson           

(Ch Fernfall Tango with Me x Ch Fernfall Annabella)

 

MINOR PUPPY DOG 1 Entry

Crowlee Bobby Dazler ***  A & D Crowley           

(Ch Goldtreve Wild N Wicked x Ch Crowlee Little Beauty)

 

PUPPY DOG 2 Entries

Goldstreem Dare To Dream  A & N Kelton

(Ch Erinderry Firecracker of Glenavis (Imp UK) x Goldshyne Heart N Soul)

Annador Magestic D & A Alexander

(Ch Longborne Barclay x Annador Show Girl)

 

JUNIOR DOG 3 Entries

Trigolden Luv To Tango L Harrowfield           

(Ch Tulzean Autumn Tango x Ch Goldog Alpine Hylandmist)

Seawyf Country Style M Cox

(Santamaria Centre Stage x Buffalo Rustic Rhapsody)

Crowlee Someone Special A & D Crowley

(Ch Kerrilise Gold Gangster x Goldrunner Genevieve)

 

INTERMEDIATE DOG 2 Entries

Acacian Special Event Beaucroft Kennels

(Avonbreeze McLeod x Beaucroft Madonna)

Validus Champagne Ice A & D Crowley

(Crowlee Flying Scotsman x Cyndanz My Sharona)

 

OPEN DOG 3 Entries – 1 Absent

Perrecca Unprecedented *** D Patterson

(Ch & NZ Ch Dykinta Grand Slam x Ch Perrecca Inspiration)

Goldsirius Summer Night Goldsirius Kennels

(Fantango The Peacemaker x Ch Donsue Attitude Plus)

 

OPEN NEUTER DOG  2 Entries

Tulzean Trouble Shooter *** C Stafford           

(Ch & Eng Ch Stanroph Shogun (Imp UK) x Strathraer Arctic Skye (IID))

Fernfall Singn The Blue R Healy

(Ch Tulzean Autumn Tango x Ch Fernfall China Rose)

 

BEST DOG

Acacian Special Event Beaucroft Kennels

RESERVE DOG

Perrecca Unprecedented D Patterson

 

*** best in class

BEST EXHIBIT IN PARADE

Briden The Commedienne                         Taumac Kennels

RUNNER UP IN PARADE

Kamelot Lady Of The Lake                        P & D Bristow

 

*** best in class

BABY PUPPY BITCH  10 Entries

Taumac Golden Sassy *** Vospiel Kennels

(Gr Ch Taumac Court Jester (AI) x Gr Ch Taumac Gold For Susie)           

Parkridge Centre Fold Parkridge Kennels

(Ch Perrecca Unprecedented x Parkridge Brash N Sassy)

Goldshyne The First Lady Goldshyne Kennels

(Golden Rose-Bay’s Drummer Boy (Imp Blg) x Goldshyne Silhouette)

 

MINOR PUPPY BITCH 1 Entry

Crowlee Lil Town Flirt  A & D Crowley

(Ch Goldtreve Wild N Wicked x Ch Crowlee Little Beauty)

 

PUPPY BITCH 6 Entries – 1 Absent

Fernfall Just A Whisper *** J Fall

(Ch Annador Just It And Abit x Fernfall Lets Waltz)

Karparla Legal Eagle Parkridge Kennels

(Ch Karparla Stand N Deliver x Buffalo Stenburys Frolic)

Goldstreem Hopes N Dreams N & A Kelton

(Ch Erinderry Firecracker of Glenavis (Imp UK) x Goldshyne Heart N Soul)

 

JUNIOR BITCH 5 Entries – 2 Absent

Briden The Commedienne *** Taumac Kennels

(Gr Ch Taumac Court Jester (AI) x Taumac To The Future (AI))

Blazengold Get Smart S Addison & J Fall

(Golden Rose-Bay’s Drummer Boy (Imp Blg) x Blazengold Illuminate)

Donsue Remember Me Goldsirius Kennels

(Acacian The Sorceror x Donsue Cheyenne)           

 

INTERMEDIATE BITCH  7 Entries – 1 Absent                           

Kamelot Lady Of The Lake ** P & D Bristow

(Crowlee Royal Flush CDX x Goldshyne Sasha)

Goldshyne Heart N Soul  A & N Kelton

(Dobro Ocean Cruise x Goldshyne Abetter League)                        Goldog Alpine Sweetsue M Brady

(Ch Lionsfield Lord Selwyn x Ch Goldog Alpine Dancer)

                                                                                   

OPEN BITCH 4 Entries – 1 Absent

Tulzean Water Sprite C Stafford

(Ch Strathraer Nordic Star (IID) x Tulzean Norwegian Wood)

Pelliken Love Me Do C & I Ainsworth

(Ch Kerrilise Gold Gangster x Lacbord Golden Applause)

Whylaway Formal Attire A & D Crowley

(Crowlee Flying Scotsman x Rockgrove Country Belle)

 

BEST BITCH                                                                                   

Briden The Commedienne Taumac Kennels

RESERVE BITCH

Kamelot Lady Of The Lake P & D Bristow

JUNIOR HANDLERS  under 7 years           

Adele Bicknell                                   

 

JUNIOR HANDLERS  7 and under 12 years           

Rowena Bicknell

Jasmyne Bristow                       

 

JUNIOR HANDLERS  12 and under 17 years           

Joshua Lee                                   

Kristian Ainsworth

Best Exhibit In Parade Briden The Commedienne
Owned by: Taumac Kennels

Runner-Up Exhibit In Parade Kamelot Lady Of The Lake
Owned by: P & D Bristow

Best Baby Puppy In Parade
Taumac Golden Sassy
Opposite Baby Puppy In Parade
Taumac Golden Darcy
Best Minor Puppy In Parade
Crowlee Bobby Dazler
Opposite Minor Puppy In Parade
Crowlee Lil Town Flirt
Best Puppy In Parade
Fernfall Just A Whisper
Opposite Puppy In Parade
Goldstreem Dare To Dream
Best Junior In Parade
Briden The Commedienne
Opposite Junior In Parade
Trigolden Luv To Tango
Best Intermediate In Parade
Kamelot Lady Of The Lake
Opposite Intermediate In Parade
Acacian Special Event
Best Open In Parade
Perrecca Unprecedented
Opposite Open In Parade
Tulzean Water Sprite